وب سایت چیست ؟ تعریف انواع مختلف وب سایت

وب سایت چیست

با این که استفاده از وب سایت تبدیل به کاری روزمره شده ولی همچنان در ذهن بسیاری از افراد سوالات بی پاسخی از قبیل وب سایت چیست ؟ چه تفاوتی میان وب و اینترنت وجود دارد ؟ و … وجود داره که در این مقاله قصد پاسخ دادن به همه اونهارو داریم با آواندا همراه باشید

ساخت و طراحی اولین سایت به سال ۱۹۹۱ برمیگیرده که توسط پرفسور تیم برنرزلی مخترع و پایه گذار اینترنت و وب، صورت گرفت که البته با دیدگاه فعلی ما نسبت به سایت بسیار متفاوت بود. در واقع سایت آقای برنرزلی چیزی نبود جز چند خط نوشته ساده ولی همین چند خط نوشته ساده سرچشمه رودی شد که در طی چند دهه دنیارو دگرگون کرد.

جالب اینجاست که شبکه اینترنت ۳۰ سال قبل تر از وب یعنی در سال ۱۹۶۰ به وجود آمد. Internet که مخفف کلمه interconnected network میباشد در فارسی به معنای (شبکه‌ به هم پیوسته ) است که بزرگ ترین سامانه پیاده سازی شده توسط بشر میباشد که توسط سازمان های نظامی آمریکا ساخته شد

نکته : یکی از رایج ترین اشتباهاتی کاربران مرتکب میشوند، کاربرد جا به جای واژه وب و اینترنت است. بستری که وب سایت ها در آن قرار دارند وب نامیده میشود که بخشی از اینترنت است به عبارتی دیگر اینترنت دارای خدمات بسیار زیادی است که یکی از آنها وب نام دارد.

وب سایت

وب سایت چیست

به مجموعه صفحاتی در فضای اینترنت که متعلق به مکانی خاصی هستند و یک سری اطلاعات در قالب متن، عکس، صدا و فیلم به کاربران خود عرضه میکنند وب سایت گفته میشود. هر وب سایت دارای چند ویژگی بنیادین به شرح زیر میباشد :

  • هر وب سایت دارای آدرسی است که در دنیا منحصر به فرد است
  • اطلاعات وب سایت بر روی کامپیوتر هایی به نام سرور نگهداری میشود
  • هر صفحه از سایت لینک های مختلف و به هم پیوسته ای وجود دارد

انواع وب سایت

تقسیم بندی سایت ها به صورت کلی به دو شیوه امکان پذیر است:

1 – از دیدگاه کاربرد

  • سایت های تجاری
  • سایت های شخصی
  • سایت های فروشگاهی
  • سایت های اطلاع رسانی (خبری)

نکته : موارد بیش از ۴ مورد بالا از انواع سایت از دیدگاه کاربرد در بستر وب معرفی شده اند که در واقع زیر مجموعه ای از یک یا چند مورد از موارد گفته شده است.

۲ – از دیدگاه مدیریت

  • سایت استاتیک
  • سایت داینامیک

تفاوت سایت استاتیک و داینامیک

سایت استاتیک :

طراحی سایت به شیوه استاتیک یا ایستا ( امروزه بسیار کم کاربرد و تقریبا منسوخ شده ) نوعی از طراحی وب میباشد که نیاز به آن زمانی احساس میشود که شما بخواهید سایتی بدون نیاز به تغیرات داشته باشید ( یا تغیرات خیلی کم ) به عنوان مثال سایت های فیلم های سینمایی، از آنجایی که فیلم ساخته شده دستان مشخص و غیر قابل تغییری دارد سایت آن هم بی نیاز از تغییر و ثابت است.

هزینه پیاده سازی سایت های استاتیک پایین است زیرا برای پیاده سازی آنها فقط از کد های HTML و CSS استفاده میشود و به دلیل ساده و کم بودن کدنویسی سایت از سرعت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که در سایت های ایستا هیچ نوع ارتباطی بین کاربر و سایت وجود ندارد این عمر به این معناست که در سایت امکان نظردهی، لایک کردن و… از سمت کاربر وجود ندارد و سایت استاتیک فقط مجله ای خواندنی است

سایت داینامیک :

سایت های داینامیک، پویا یا متحرک که اکثریت سایت های امروزی را تشکیل میدهند هرچند هزینه پیاده سازی سایت های پویا به مراتب بیشتر است ولی از ویژگی ها و امکاناتش نمیتوان به سادگی چشم پوشی کرد که مهم ترین آنها امکان مدیریت محتوا میباشد. کارهایی از قبیله اضافه کردن مقاله جدید، حدف و یا عوض کردن عکس ها، تغیر رنگ بندی و ساختار که در سایت های استاتیک نیازمند ساعت ها تغییر کدهای نوشته شده است در سایت های پویا تنها در چند دقیقه امکان پذیر است.

توجه داشته باشید مدیریت سایت پویا ساده تر است ولی پیاده سازی آن به دفعات پیچیده تر ، معمولا سایت های داینامیک را میتوان به دو شیوه پیاده سازی کرد :

پیاده سازی با استفاده از cms ها :

بخش عمده ای از سایت های جهان با سیستم های مدیریت محتوا پیاده سازی شده اند که در میان آنها سایت های نام دار و معروف هم کم دیده نمیشود. برخی از معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا : ( wordpress , joomla , Drupal , Magento )

سیستم های مدیریت محتوا
پیاده سازی با برنامه نویسی اختصاصی :

در این روش برخلاف استفاده از CMS ها از ساختار های از پیش آماده شده استفاده نمیشه و همچیز کاملا بر مبنای خواسته مشتری پیاده سازی میشود بدیهی است که طراحی سایت اختصاصی هزینه گزافی را طلب میکند.

وب لاگ چیست

در دنیای وب هم وبلاگ ها و هم وب سایت ها مقالات و مطالبی را در چهار چوب یک پست انتشار میدهند چیزی که تفاوت اصلی بین وبلاگ و وب سایت را ایجاد میکند اهداف این دو است. وبلاگ ها سایت های شخصی هستند که مدیران آنها از علایق و تجارب روزمره خود در آن صحبت میکنند به عبارتی وبلاگ دفترچه خاطراتی آنلاین است ولی وب سایت ها اهداف تجاری و جامع هدف مشخصی را دنبال میکنند و در بسیاری از موارد توسط یک تیم مدیریت میشوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.